Poradnia leczenia uzależnień dla dzieci i młodzieży Kraków

Poradnia leczenia uzależnień dla dzieci i  młodzieży.

W ramach poradni udzielane są świadczenia dla dzieci i młodzieży do 26 roku (dla osób powyżej 18 roku życia pod warunkiem przedstawienia dokumentu potwierdzającego kontynuowanie nauki) oraz ich bliskich i rodzin.

Przyjmujemy do terapii dzieci i młodzież uzależnione od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, dzieci i młodzież z uzależnieniami behawioralnymi oraz członków rodzin dotkniętych następstwami używania alkoholu i/lub innych substancji psychoaktywnych

 

Poradnia leczenia uzależnień dla dzieci i młodzieży Kraków

Procedura zapisu

12 415 81 12

Zadzwoń
umów się na wizytę

Świadczenia w ramach Poradni leczenia Uzależnień dla dzieci i młodzieży realizowane są na podstawie umowy z Gminą Miejską Kraków zawartą na okres od 1 października 2023 do 31 marca 2026 w zakresie teraii osób uzależnionych i współuzależnionych oraz zagrożonych uzależnieniem i członków ich rodzin, mieszkańców Miasta Krakowa.

Oferta terapeutyczna

Podjęcie terapii w poradni nie wymaga posiadania skierowania.

Oferta dla osób uzależnionych/używających szkodliwie

Pierwszym etapem jest proces diagnostyczny, który w naszej placówce trwa około miesiąca i obejmuje diagnozę psychologiczną oraz psychiatryczną. W przypadku osób niepełnoletnich niezbędna będzie tu współpraca ze strony rodziców lub opiekunów. Jeśli w procesie diagnostycznym pacjent zostanie zakwalifikowany do terapii w zależności od wskazań będzie ona trwała między od 8 do 24 miesięcy. Terapia ze specjalistą odbywa się z częstotliwością jednego spotkania indywidualnego tygodniowo. Jednorazowa sesja terapii trwa około 45 minut.

Powyższa oferta może być poszerzona o terapię w formie grupowej.

Oferta dla rodziców/opiekunów i członków rodzin

Relacje dzieci i nastolatków z osobami z najbliższego otoczenia mają znaczący wpływ na funkcjonowanie ich zdrowia psychicznego, a w dalszej konsekwencji - na potencjalny rozwój uzależnień. Włączenie rodziców lub opiekunów w proces diagnostyczny dziecka jest pierwszym elementem współpracy naszą Poradnią. Na dalszych etapach leczenia nasi specjaliści, w zależności od indywidualnych potrzeb danego pacjenta i jego otoczenia, będą w adekwatny sposób aktywizować rodziców i opiekunów, np. poprzez spotkania psychoedukacyjne czy konsultacje rodzinne

Harmonogram pracy zespołu terapeutycznego

Poniedziałek - Piątek 8:00 - 20:00

HARMONOGRAM PRACY TERAPEUTÓW W PORADNI LECZENIA UZALEŻNIEŃ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
imię i nazwiskoponiedziałekwtorekśrodaczwartekpiąteksobota
Patryk Kamiński8.00 - 16.0012.00 - 20.0012.00 - 20.008.00 - 16.008.00 - 16.00-
Arkadiusz Latosek-----12.00 - 16.00
lek. med. Ada Frankowska15.00 - 20.00---15.00 - 20.00-

Zespół terapeutyczny

Patryk Kamiński

Kierownik poradni leczenia uzależnień dla dzieci i młodzieży

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień

Jestem psychologiem oraz certyfikowanym specjalistą psychoterapii uzależnień (certyfikat KBPN nr SP/1849/2021). Pracuję z osobami uzależnionymi, współuzależnionymi oraz z osobami wychowywanymi w rodzinach dotkniętych problemem uzależnienia. Prowadzę terapię indywidualną oraz grupową osób uzależnionych. Współpracuję zarówno z osobami dorosłymi, jak również z dziećmi i młodzieżą.

Arkadiusz Latosek

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień
Jestem Specjalistą Psychoterapii Uzależnień - certyfikat PARPA. Ukończyłem Szkołę Zintegrowanej Psychoterapii Uzależnień SWPS w Katowicach. Na co dzień pracuje z osobami uzależnionymi, współuzależnionymi oraz osobami z rodzin dysfunkcyjnych. Mam doświadczenie w pracy indywidualnej z pacjentem oraz grupą terapeutyczną.

lek. Ada Frankowska

Lekarz psychiatra

Ścieżka Pacjenta w poradni

Ważne informacje

W jaki sposób mogę zgłosić dziecko do poradni leczenia uzależnień dla dzieci i młodzieży?

Zgłoszenia można dokonać:

  • osobiście w siedzibie Ośrodka przy ul. Młodej Polski 7 w Krakowie w godz. 08.00 do 20.00
  • telefonicznie pod nr 12 415 81 12
  • mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zgłoszenie zostaje przyjęte, kiedy otrzymamy od Państwa drogą mailową uzupełniony komplet dokumentów dostępnych do pobrania ze strony www.unimed-nzoz.pl (zakładka: Druki i wnioski) Rejestracja skontaktuje się z opiekunem dziecka proponując termin konsultacji u specjalisty.

Jakie dokumenty są wymagane do zgłoszenia dziecka do poradni leczenia uzależnień dla dzieci i młodzieży?

Abyśmy mogli rozpocząć udzielanie świadczeń potrzebujemy Państwa pisemnej zgody na objęcie dziecka wsparciem terapeutycznym. Oba formularze zgód dostępne są do pobrania TUTAJ: https://www.unimed-nzoz.pl/druki-i-wnioski.html

lub poniżej:

Do osób w jakim wieku skierowana jest oferta poradni leczenia uzależnień dla dzieci i młodzieży?

Udzielamy profesjonalnego wsparcia dzieciom w wieku 15 - 18 lat, z możliwością przedłużenia do 26 roku życia pod warunkiem przedłożenie dokumentu potwierdzającego kontynuowanie nauki.

Dzieci i młodzież w wieku poniżej 15 roku konsultowana jest w Ośrodku środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży prowadzonej w ramach kontraktu z NFZ. Po konsultacji miedzy placówkami w sytuacjach uzasadnionych klinicznie osoby poniżej 15 roku życia również są kwalifikowane do terapii w tutuejszej poradni leczenia uzależnień dla dzieci i młodzieży.

Czy rodzic także może uzyskać wsparcia w ramach poradni leczenia uzależnień dla dzieci i młodzieży?

Tak, założeniem poradni leczenia uzależnień dla dzieci i młodzieży jest aktywizowanie zasobów, które tkwią w najbliższym środowisku naszych pacjentów, aby – gdy pojawi się kryzys psychiczny – w pierwszej kolejności najbliższe im osoby służyły wsparciem i pomocą.
Rodziców i opiekunów angażujemy w terapię m.in. poprzez udział w sesjach edukacyjnych oraz terapii rodzinnej.

Jak długo dziecko może korzystać ze wsparcia w poradni leczenia uzależnień dla dzieci i młodzieży?

Dziecko może korzystać w terapii w poradni leczenia uzależnień do 26 roku życia pod waunkiem, że kontynuuje naukę.

Jak często odbywają się spotkania w poradni leczenia uzależnień dla dzieci i młodzieży i jak długo trwa jedno spotkanie?

Spotkania odbywają się zazwyczaj co tydzień i trwają godzinę (sesje indywidualne) lub dwie godziny (sesje z udziałem więcej niż jednego świadczeniobiorcy).

Czy dziecko może przychodzić na spotkania samo czy musi je przyprowadzać rodzic?

Na pierwsze spotkania diagnostyczne dziecko musi zgłosić się z rodzicem / opiekunem. W późniejszym czasie rodzic może zdecydować o samodzielnym zgłaszaniu się dziecka na sesje do poradni. W tym celu musi przedłozyć terapeucie pisemne oświadczenie zawierajace informację, że ponosi pełną odpowiedzialność za dziecko w czasie obejmującym dotarcie i powrót ze spotkania terapeutycznego.

W jaki sposób zgłosić nieobecność dziecka na spotkaniu w poradni leczenia uzależnień dla dzieci i młodzieży?

Każdorazowo nieobecność dziecka należy zgłosić na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jednocześnie informujemy, że, z uwagi na dużą liczbę osób oczekujacych na udzielenie pomocy, niezgłoszenie nieobecności skutkuje zablokowaniem terminu i zaproponowaniem go kolejnemu oczekującemu pacjentowi.

W jaki sposób mogę skontaktować się z terapeutą prowadzącym moje dziecko w terapii?

Prosimy o kontakt na adres rejestracji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Korespondecja jest bezzwłocznie przekazywana właściwemu terapeucie prowadzącemu dziecko.

Infolinia - Pomoc Psychologiczna dla dzieci

“Powiedz co czujesz. Zdemaskuj emocje” to kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia, której celem jest zwrócenie uwagi na problemy psychiczne dzieci i młodzieży. Kampania promuje specjalną infolinię 800 12 12 12 oferującą doraźne wsparcie psychologiczne dzieciom i młodzieży, a także ich rodzicom i opiekunom. Numer działa przez całą dobę, a połączenie z nim jest bezpłatne. Młodzi ludzie, którzy od zwykłej rozmowy telefonicznej wolą komunikator, mogą skorzystać z chatu dostępnego na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka link.