Szczepienia na grypę w POZ - Dzieci od 6 miesiąca życia

Grypa jest ostrą, wirusową chorobą zakaźną układu oddechowego, która tak jak w przypadku innych wirusów przenosi się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową. Pierwsze ostre objawy infekcji pojawiają się kiedy mikrokropelki zawierające wirusa przedostając się do układu oddechowego dziecka. Okres najbardziej nasilonych objawów trwa zwykle około 3-4 dni. Na poczatku choroby można zaobserwować nagły wzrost temperatury ciała, któremu towarzyszą dreszcze, bóle mięśniowe i kostno-stawowe oraz ból głowy. Kaszel w pierwszym stadium choroby jest suchy, meczący, czasem napadowy i trudny do opanowania. W przebiegu typowego zachorowania na grypę, przechodzi on w kaszel wilgotny, któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny śluzowej.

Największe ryzyko wystąpienia ciężkich postaci grypy lub powikłań (zapalenie oskrzeli, zapalenie uszu lub zapalenie płuc) występuje u dzieci w wieku do 5 lat. Dlatego zachęcamy rodziców do szczepień swoich dzieci, które są najskuteczniejszym sposobem prewencyjnym.

Pamiętaj, że grypa może poważnie zagrażać Twojemu dziecku. Nie czekaj! Zaszczep swoje dziecko już dzisiaj. 

U dzieci wcześniej nieszczepionych konieczne jest podanie dwóch dawek szczepionki w jednym sezonie, w odstępie 4 tygodni.

 

Szczepienia

  • Umów się na wizytę do lekarza pediatry w celu uzyskania recepty na szczepionkę przeciw grypie – może to być teleporada bądź wizyta recepturowa
  • Wykup receptę, pamiętaj o konieczności przechowywania szczepionki bez przerywania łańcucha chłodniczego!
  • Umów się na wizytę do lekarza pediatry na której dziecko zostanie zaszczepione. Zostaniesz poproszony o uzupełnienie oświadczenia o właściwym przechowywaniu szczepionki. Druk oświadczenia do wglądu w zakładce druki i wnioski

MOŻESZ KUPIĆ  SZCZEPIONKĘ VAXIGRIP TETRA W PRZYCHODNI – KOSZT 70 ZŁ

 

Materiały edukacyjne

W związku ze zbliżającym się sezonem wzmożonej zachorowalności na grypę zachęcamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi przygotowanymi w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

pdf

Poradnik „Grypoodporni radzą”

(źródło: http://opzg.pl/do-pobrania)
Rozmiar: 4.01 mb
pdf

FluMania – Edukacyjna gra na smartfony i tablety

(źródło: http://opzg.pl/do-pobrania)
Rozmiar: 949.05 kb

Back to top