Szczepienia na grypę w POZ - Dorośli

Grypa jest ostrą, wirusową chorobą zakaźną układu oddechowego, która przenosi się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową, a największa liczba zachorowań występuje sezonowo, corocznie w okresie jesienno-zimowym. Wiąże się ona ze znaczną śmiertelnością w grupach wysokiego ryzyka, takich jak między innymi osoby starsze w wieku powyżej 65 lat. Okres najbardziej nasilonych objawów trwa zwykle około 3-4 dni. Na poczatku choroby można zaobserwować nagły wzrost temperatury ciała, któremu towarzyszą dreszcze, bóle mięśniowe i kostno-stawowe oraz ból głowy. Kaszel w pierwszym stadium choroby jest suchy, meczący, czasem napadowy i trudny do opanowania. W przebiegu typowego zachorowania na grypę, przechodzi on w kaszel wilgotny, któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny śluzowej. Najczęściej występującym powikłaniem jest zapalenie płuc, zaostrzenie chorób przewlekłych, zapalenie mięśnia sercowego.

Pamiętaj, szczepionka przeciw grypie jest najskuteczniejszą formą profilaktyki. Nie czekaj! Zaszczep się już dzisiaj.

 

Szczepienia

  • Umów się na wizytę do lekarza rodzinnego w celu uzyskania recepty na szczepionkę przeciw grypie – może to być teleporada bądź wizyta recepturowa
  • Wykup receptę, pamiętaj o konieczności przechowywania szczepionki bez przerywania łańcucha chłodniczego!
  • Umów się na wizytę do lekarza rodzinnego na której zostaniesz zakwalifikowany do szczepienia i zaszczepiony. Zostaniesz poproszony o uzupełnienie oświadczenia o właściwym przechowywaniu szczepionki. Druk oświadczenia do wglądu w zakładce druki i wnioski.

MOŻESZ KUPIĆ SZCZEPIONKĘ VAXIGRIP TETRA W PRZYCHODNI – KOSZT 70 ZŁ

WIZYTY KWALIFIKACYJNE DO SZCZEPIEŃ I SZCZEPIENIA PRZECIW GRYPIE ODBYWAJĄ SIĘ W KAŻDY WTOREK W GODZINACH OD 11.30 DO 13.30 ORAZ W ŚRODĘ W GODZINACH OD 8.00 DO 12.00

 

Materiały edukacyjne

W związku ze zbliżającym się sezonem wzmożonej zachorowalności na grypę zachęcamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi przygotowanymi w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

pdf

Poradnik „Grypoodporni radzą”

(źródło: http://opzg.pl/do-pobrania)
Rozmiar: 4.01 mb
pdf

FluMania – Edukacyjna gra na smartfony i tablety

(źródło: http://opzg.pl/do-pobrania)
Rozmiar: 949.05 kb
pdf

Grypa, a cukrzyca/płuca

(źródło: http://opzg.pl/do-pobrania)
Rozmiar: 422.43 kb
pdf

Grypa, a seniorzy

(źródło: http://opzg.pl/do-pobrania)
Rozmiar: 1.27 mb

Back to top